Witamina działająca na cały organizm
Medycyna Mitochondrialna

Witamina działająca na cały organizm

Kiedy pojawiają się w dyskusji różnego rodzaju substancje, takie jak na przykład selen czy l karnityna, zazwyczaj od razu zaczynamy się zastanawiać, do czego konkretnie nam to coś jest potrzebne. Wiemy, że kwas alfa liponowy ma wpływ na niektóre przemiany metaboliczne, witamina C pomaga budować białka, a witamina A dba o nerw wzrokowy. Co jednak konkretnie robi witamina b complex? Jest to kwestia trochę bardziej skomplikowana ze względu na pośredniość jej wpływu na organizm człowieka.

Wszystko zaczyna się od mitochondriów

Medycyna mitochondrialna to bardzo ważny dział medycyny, w którym powinniśmy szukać odpowiedzi na postawione przez nas pytanie. Substancje mitochondrialne, do których zaliczana jest właśnie witamina B3, ale także witamina b12 oraz glutation, to wszystko substancje, które same w sobie nie maja bezpośredniego przełożenia na żadne procesy.

Nie zostanie z nich zbudowana komórka i nie będą spalone w celu uzyskania energii dla wyżej wymienionych i innych procesów. Czy to oznacza, że ich wpływ na organizm jest ograniczony? Wręcz przeciwnie. Podobnie jak witamina k2 czy witamina d3, witaminy z grupy b przekładają się na wiele różnych procesów, a robią to poprzez wpływ na działanie mitochondriów.

Mirtochondria, czyli fabryki energii

Kiedy przyjmujemy chrom w tabletkach czy brana jest przez nas witamina k2 mk7 bądź jakiś mangan suplement, naszym celem jest nie tyle przyjecie tych substancji, co usprawnienie działania procesów, za które odpowiadają. W przypadku witaminy b nie ma w zasadzie procesu, na który by ta witamina nie wpływała, ponieważ podobnie jak koenzym q10, reguluje ona tempo pracy mitochondriów, które produkują energię na potrzeby wszystkich innych mechanizmów w organizmie.