Zażywaj tylko określone dawki selenu
Medycyna Mitochondrialna

Zażywaj tylko określone dawki selenu

Selen to niepodważalnie jeden z pierwiastków, który bardzo dobrze wspiera nasz organizm na wielu płaszczyznach. Nie tylko chroni on nas skutecznie przed wolnymi rodnikami oraz toksynami. Selenin sodu zmniejsza ryzyko występowania pewnych nowotworów i wspomaga prawidłową pracę tarczycy. Zatem czym go więcej, tym lepiej? Oczywiście, że nie. Każdy suplement diety, a nawet witamina B3, D3, B12, czy też K2 MK7 musi być zażywana w odpowiednich dawkach. Dlaczego? Tego dowiesz się z niniejszego wpisu. 

Zawsze czytaj dawkowanie 

Pierwiastek, jakim jest selenin sodu, występuje zawsze w bardzo niewielkich ilościach w całym naszym organizmie. Dlatego tak ważne jest by w odpowiedni oraz odpowiedzialny sposób go uzupełniać. Jego dawkowanie różni się w zależności od wieku oraz stanu, w jakim znajduje się dany człowiek.

Dlatego właśnie z wielką uwagą należy czytać ulotki oraz słuchać lekarzy. Wszystko, nawet w najmniejszych ilościach, ma znaczenie dla naszego organizmu, na co chociażby zwraca uwagę medycyna mitochondrialna, przybliżająca substancje mitochondrialne. 

Skutki uboczne nadmiaru selenu 

Skutki uboczne nadmiernego zażywania witamin i suplementów zawsze ujawniają się w naszym organizmie. Dotyczy to zarazem witaminy B complex, K2, l karnityny, kwasu alfa liponowego, glutationu, chromu w tabletkach, seleninu sodu, jak i wielu innych. Nadmiar selenu może prowadzić między innymi do łamliwości paznokci, wypadania włosów oraz do pojawienia się niepożądanego zapachu z buzi. Ponadto jego nadmiar negatywnie odbija się również na układzie nerwowym oraz stabilności emocjonalnej. Nie można tego bagatelizować!